2015 Contest

Championship Section
Test Piece: The Torchbearer (Peter Graham)
Adjudicator: Paul Cosh

1. Reg Vardy (Russell Gray)
2. NASUWT Riverside (David Roberts)
3. Fishburn (Joe Cook)
4. East Yorkshire Motor Services (Alan Morrison)
5. Easington Colliery (Chris Bentham)
6. Felling (Huw Thomas)
7. Shepherd Group (Richard Wilton)
8. York Railway Institute Band (Chris Hirst)
9. Harrogate (Craig Buchan)


Best Soprano: NASUWT Riverside 
Best Cornet: Reg Vardy 
Best Euphonium: Reg Vardy 
Best Trombone: NASUWT Riverside 
Best Bass Section: Reg Vardy
Best Percussion: Reg Vardy 


1st Section
Test Piece: A London Overture (Philip Sparke)
Adjudicator: Paul Cosh

1. Kirkbymoorside Town (John Woodward)
2. Westoe (Huw Thomas)
3. Cockerton Prize Silver (Michael Hardman)
4. Ripon City Band (Malcolm Dibb)
5. GT Group Peterlee (Nick Hall)
6. Ashington Colliery Band (David Kendall)


Best Trombone Section: Kirbymoorside Town
Best Bass Section: Kirbymoorside Town
Best Percussion Section: Kirbymoorside Town


2nd Section
Test Piece: Variations on Maccabeus (Kevin Norbury)
Adjudicator: Paul Cosh

1. Lockwood Brass (John Roberts)
2. NASUWT Concert Band (Andrew Hunter)
3. Durham Miners Association (Stuart Gray)
4. East Riding of Yorkshire Band (Ian Scott)
5. Billingham Silver Band (Vaughan Evans)
6. Ellington Colliery Band (Jonathan Fenwick)
7. Murton Colliery Band (Lee Morris)

Euphonium: Lockwood Brass
Bass: Lockwood Brass 
Best Soprano: Durham Miners Association 


3rd Section
Test Piece: Evolution, Five States of Change (Philip Sparke)
Adjudicator: Mike Kilroy

1. Houghton Brass (Tom Gibson)
2. Dunston Silver Band (Steven Archer)
3. Ferryhill Town Band (Andrew Hall)
4. North Skelton Band (Dennis Noble)
5. Kingsway Printers Cleethorpes (Steve Askew)
6. Barton Community Band (Gary Oglesby)
7. Trimdon Concert Brass Band (W Harrison)
8. Marske Brass Band (A Prest)


Cornet: Houghton Brass
Percussion: Dunston Silver


4th Section
Test Piece: An English Pastorale (Dean Jones)
Adjudicator: Mile Kilroy

1. Knaresborough Silver (S. Morland)
2. Bearpark & Esh Colliery Band (Tim Oldroyd)
3. Backworth Colliery Band (Colin Harris)
4. Craghead Colliery (Jack Dodds)
5. Penrith Town Band (Ian Butterworth)
6. Swinton & District Excelsior (Robin Rutter)
7. Lanchester (Lewis Wilkinson)
8. Jayess Newbiggin Band (Andrew Griffiths)
9. Spennymoor Town (Jean Davidson)
10. Beverley Town Band (Peter Kench)

Best Principal Cornet: Knaresborough Silver 
Best Euphonium: Bearpark & Esh Colliery Band