2016 Contest

Championship Section
Test Piece: Cambridge Variations (Philip Sparke)
Adjudicator: Mark Wilkinson

1. Reg Vardy Russell Gray
2. EYMS Stig Mærsk 3
3. NASUWT Riverside John Berryman 5
4. Fishburn Joe Cook 6
5. Easington Colliery Chris Bentham 2
6. York Railway Institute Chris Hirst 1
7. Shepherd Group Richard Wilton 7 -
8. Kirkbymoorside Town John Woodward 8
W Felling

Best Soprano: EYMS
Best Cornet: Philip Tait (Reg Vardy)
Best Euphonium: EYMS
Best Trombone: NASUWT Riverside
Best Bass Section: Reg Vardy
Best Percussion Section: Easington Colliery


1st Section
Test Piece: Essay (Edward Gregson)
Adjudicator: Alan Morrison

1. Lockwood Brass (John Roberts)
2. Ripon City (Martin Hall)
3. Harrogate (David Smith)
4. Westoe (Lee Morris)
5. GT Group Peterlee (Ian Langthorne)
6. Cockerton Silver (Michael Hardman)
W South Milford


Best Trombone: Lockwood Brass
Best Bass Section: Lockwood Brass
Best Percussion Section: Lockwood Brass


2nd Section
Test Piece: The Mermaid of Zennor (Philip Harper)
Adjudicator: Alan Morrison

1. Dunston Silver (Aidan Hodgson)
2. Houghton Brass (Tom Gibson)
3. Ashington Colliery (David Kendall)
4. East Riding of Yorkshire (Garry Hallas)
5. Durham Miners Association (Stuart Gray)
6. NASUWT Concert (Andrew Hunter)
7. Ellington Colliery (Jonathan Fenwick)
8. Billingham Silver (Vaughan Evans)

Best Euphonium: NASUWT Concert
Bass Section: Dunston Silver
Best Soprano: Ashington Colliery


3rd Section
Test Piece: A Cambrian Suite (Michael Ball)
Adjudicator: Mark Wilkinson

1. J36 Brass (Andrew Warriner)
2. Bearpark & Esh (Peter Elcoat)
3. North Skelton (George Nicklin)
4. Murton Colliery (Tom Maddison)
5. Marske Brass (Alun Prest)
6. Ferryhill Town (Andrew Hall)
7. Kingsway Printers Cleethorpes (Steve Askew)
8. Barton Community (Gary Oglesby)
9. Backworth Colliery (Colin Harris)
10. Trimdon Concert (Phillip Tait)
11. Burneside Brass (Laurie Johnston)


Best Euphonium: NASUWT Concert
Bass Section: Dunston Silver
Best Soprano: Ashington Colliery


4th Section
Test Piece: The Journal of Phileas Fogg (Peter Graham)
Adjudicator: Alan Morrison

1. Jayess Newbiggin (Andrew Griffiths) 
2. Knaresborough Silver (Steve Morland)
3. Swinton & District (Robin Rutter)
4. Penrith Town (Mark Wilkinson)
5. Beverley Brass (Peter Kench)
6. Spennymoor Town (Neil Davies)
7. Craghead Colliery (Jack Dodds)
8. Lanchester (Steve Robson)

​Best Soprano Cornet: Craghead Colliery
Best Euphonium: Lanchester
Adjudicator's Commendation: Basses (Jayess Newbiggin)